Památník Vojna

Lokace měsíce 1/2016
Památník Vojna se nachází nedaleko Příbrami na rozhraní katastrů obcí Lazsko, Lešetice a Zavržice a je to autenticky dochovaný vězeňský areál, svého druhu ojedinělý ve střední Evropě. Je znám také jako památník Vojna Lešetice či pracovní tábor Vojna.
Památník Vojna není filmařům zcela neznámý. Natáčelo se zde několik dílů televizního seriálu Zdivočelá země nebo film Bumerang s Jiřím Schmitzerem v hlavní roli. Autorem scénářů byl Jiří Stránský, který si lágrem v 50. letech sám prošel. Dále se tu točil televizní film Piknik vyprávějící příběh bývalých politických vězňů, kteří se po letech potkávají na místě tehdejšího nuceného pobytu. V roce 2014 zde probíhalo natáčení německého televizního filmu Nahý mezi vlky (Nackt unter Wölfen), ve kterém Památník Vojna ztvárňuje koncentrační tábor Buchenwald na konci března 1945, kdy vězni připravují povstání proti jednotkám SS. Pro zajímavost: Němečtí filmoví a televizní experti ocenili snímek Nahý mezi vlky jako nejlepší německý televizní film roku 2015 a udělili mu prestižní Německou filmovou cenu. Tábor vznikl v místě naleziště železné, stříbrné a uranové rudy, pojmenován byl podle nedalekého vrchu Vojna. Vybudovali ho němečtí váleční zajatci v letech 1947 – 1949. Po jejich odsunu v roce 1949 zde postupně vznikl největší tábor nucených prací v oblasti těžby uranu v Československu. V roce 1951 byl tábor přeměněn ve vězeňské zařízení pojmenované Nápravně pracovní tábor Vojna. Po amnestii v roce 1960 byl pracovní tábor zrušen a až do roku 2000 využíván armádou. Protože se jednalo o poslední lokalitu s některými autenticky dochovanými vězeňskými objekty z doby komunistické perzekuce, rozhodla česká vláda v roce 1999 o vybudování památníku jako pietního místa připomínajícího utrpení občanů v době komunistického režimu. V lednu 2001 byl areál vyhlášen kulturní památkou a v roce 2005 po náročné rekonstrukci zpřístupněn veřejnosti. Památník Vojna spravuje Hornické muzeum Příbram, příspěvková organizace Středočeského kraje. Z šestnácti historicky nejdůležitějších staveb, které se zde dochovaly, je veřejnosti zpřístupněna budova velitelství tábora, tzv. bunkr, ubytovací objekt G, korekce, studená místnost z holého betonu bez vytápění, kam byli až na několik dnů zavíráni problematičtí vězni. Dále pak kulturní dům, někdejší vězeňská ošetřovna a další, situované mezi bývalými uranovými šachtami Vojna č. I a II. Ač jde částečně o rekonstrukci, působí Vojna velmi autentickým dojmem, a to i díky dovedně naaranžovaným interiérům. V areálu se nachází také muzejní expozice věnovaná obětem komunismu.
Kontakt: Mgr. Václav Trantina, vedoucí pobočky Památník Vojna Lešetice, e-mail: trantina-v@muzeum-pribram.cz, tel.: 326 531 488, 326 531 489, www.muzeum-pribram.cz.